Seth G. Morrison

Chief Marketing Officer at SEI

Seth G. Morrison has a diverse work experience spanning over several industries. Seth G. currently holds the position of Chief Marketing Officer at SEI, where they have been since October 2022. Prior to this role, they served as the Head of Global Marketing at SEI from April 2019 to September 2022. Before joining SEI, Seth worked at State Street Global Advisors as the Managing Director and Global Head of SPDR ETF Marketing from May 2017 to February 2019. Seth G. has also worked with Vanguard, where they held various positions, including Principal and Head of UHNW Sales, Retail Investor Group, from January 2015 to April 2017, and Principal and Head of International Marketing from September 2010 to December 2014. Seth's earlier experience includes working at Franklin Templeton Investments as the Vice President of Global Product Marketing from January 2009 to August 2010 and as the Director of Global Institutional Marketing from August 2000 to December 2008. Prior to that, they worked at ACT II Management Consultants as a Senior Writer from January 1998 to July 2000. Seth began their career as a Book Production Coordinator at Brookes Publishing Co. in 1996 before becoming an Adjunct Faculty in English Literature and Composition at Montgomery College in the same year. Prior to entering the corporate world, they played semi-professional soccer for Chattanooga Express from August 1994 to June 1995.

Seth G. Morrison has an MBA from Santa Clara University Leavey School of Business. Seth G. also completed the Strategic Marketing Management Program at Harvard Business School. Seth has a Master's degree in English Literature from UNSW in Sydney, Australia. Seth G. obtained their Bachelor's degree in Journalism from The George Washington University, where they were a NCAA Division I Soccer Scholarship Athlete.

Links

Previous companies

Franklin Templeton Investments logo
State Street Global Advisors logo
Vanguard logo
Montgomery College logo

Timeline

  • Chief Marketing Officer

    October, 2022 - present

  • Head Of Global Marketing

    April, 2019

View in org chart